Garaż blaszany 3x11 konkretne wymiary, realne ceny i sprytny montaż
Brak miejsca na drugie auto, laweta stojąca przed domem, opony zimowe walające się w przedpokoju, a do tego rowery dzieci i kosiarka. Garaż blaszany 3x11 odpowiada właśnie na ten konkretny problem: realnie pomieści dwa samochody osobowe lub jeden samochód z busem dostawczym, a do tego zostanie wolny pas na warsztat albo składzik na sprzęt ogrodowy. Poniżej rozkładam temat bez lukru: teraźniejsze ceny, realne wymiary wewnętrzne, dobór blachy do strefy wiatrowej, koszt podłoża i siedem etapów montażu, które potrafi wykonać dwóch dorosłych facetów z podstawowymi narzędziami. Wszystko oparte na polskich normach i realiach klimatu, nie na ogólnikach rodem z folderów reklamowych.

- Cena garażu blaszanego 3x11 w 2026 - rozbicie na czynniki pierwsze
- Montaż garażu 3x11 krok po kroku - od podłoża po ostatnią śrubę
- Konstrukcja, bramy i izolacja garażu 3x11 - co wytrzyma polską zimę
- Wymiary i aranżacja przestrzeni 3x11
- Brama segmentowa, uchylna czy roletowa - co wybrać i kiedy odpuścić
- Izolacja garażu blaszanego - kiedy warto, a kiedy strata pieniędzy
Cena garażu blaszanego 3x11 w 2026 - rozbicie na czynniki pierwsze
Cena bazowa garażu blaszanego 3x11 waha się obecnie od 6800 do 14500 zł netto, w zależności od grubości blachy, typu dachu i producenta. Wariant Basic z blachą trapezową 0,4 mm i dachem jednospadowym kosztuje najmniej, ale sprawdza się tylko w łagodnym klimacie i przy niewielkim obciążeniu śniegiem. Skok jakościowy pojawia się przy blasze 0,5 mm i profilu zamkniętym z rury 40x40x1,2 mm - to minimum, które wytrzymuje podmuchi wiatru do 120 km/h.
Realne porównanie trzech wariantów, które montuję najczęściej:
| Wariant | Grubość blachy | Profil konstrukcji | Dach | Bramy | Cena netto | Cena brutto |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Basic | 0,4 mm | 30x30x1,0 mm | jednospadowy 8° | 2x uchylna | 6 800 zł | 8 364 zł |
| Standard | 0,5 mm | 40x40x1,2 mm | dwuspadowy 15° | 1x uchylna + 1x segmentowa | 10 200 zł | 12 546 zł |
| Premium | 0,7 mm | 60x40x1,5 mm | dwuspadowy 22° | 2x segmentowa z napędem | 14 500 zł | 17 835 zł |
Do ceny samej konstrukcji trzeba doliczyć elementy, o których większość kupujących dowiaduje się dopiero po podpisaniu umowy. Transport na terenie kraju to 450-900 zł w zależności od odległości, bo elementy ważą 380-520 kg i wymagają lawety z dłużycą. Montaż przez ekipę to 1200-2200 zł za całość, przy czym samodzielne postawienie garażu blaszanego 3x11 zajmuje dwóm osobom od 6 do 10 godzin roboczych.
Pozycje, które wywindowują rachunek końcowy:
- wylewka betonowa 3x11 (grubość 10 cm, zbrojona siatką) - 1800-2600 zł
- kotwy wklejane do podłoża (12 sztuk) - 280 zł
- doprowadzenie 230 V do wnętrza - od 850 zł
- izolacja wełną 5 cm od wewnątrz - 1600 zł
- konstrukcja stropu użytkowego nad sufitem (dodatkowe 4,5 tony stali) - wyceniana indywidualnie
Ukryte koszty zwykle wynoszą 1800-3400 zł, ale potrafią też sięgnąć 5500 zł, jeśli działka wymaga wyrównania terenu albo podłączenia garażu do sieci energetycznej. Kalkulator robi się więc prosty: baza 8500 zł + bramy 1800 zł + izolacja 1600 zł + transport 700 zł + montaż 1700 zł = realne 14 300 zł brutto za wariant średni, a nie 10 200 zł z cennika.
Kiedy dopłacać, a kiedy odpuścić? Blacha 0,7 mm ma sens tylko w strefie wiatrowej III i IV (Wybrzeże, Tatry, Sudety), gdzie obciążenie śniegiem przekracza 1,2 kN/m². Napęd do bram segmentowych uzasadnia swoją cenę przy częstym użytkowaniu - powyżej 8 cykli dziennie oszczędza realnie czas, ale przy garażu domowym wystarczą sprężyny. Dach dwuspadowy 22° jest obowiązkowy w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, gdzie normowa grubość pokrywy śnieżnej sięga 90 cm.
Montaż garażu 3x11 krok po kroku - od podłoża po ostatnią śrubę
Siedmiogodzinny montaż garażu 3x11 zaczyna się na długo przed pierwszym kluczem, bo bez odpowiedniej bazy żadna konstrukcja nie wytrzyma polskiej zimy. Podłoże musi być równe z tolerancją 5 mm na 3 metrach długości, bo inaczej ramy się wykrzywią i bramy zaczną klinować. Płyta betonowa grubości 10-12 cm z siatką stalową fi 8 mm co 15 cm to minimum dla gruntu piaszczystego, na glinie warto sięgnąć po 15 cm.
Checklist przygotowania podłoża, który stosuję od lat:
- wymiary płyty 3,4 x 11,4 m (zapas 20 cm po obwodzie)
- warstwa podsypki żwirowej 15 cm, ubita warstwami co 5 cm
- zbrojenie z siatki stalowej fi 8 mm w oczku 15x15 cm
- otulina zbrojenia minimum 3,5 cm od spodu i boków
- dylatacje obwodowe z paska styropianu 1 cm
- spadek 1% w kierunku wjazdu, żeby woda nie stała pod autem
- minimum 14 dni dojrzewania betonu przed montażem
Sam montaż dzieli się na siedem etapów z konkretnymi czasami. Pierwszy to rozładunek i rozmieszczenie elementów (40 minut) - profile kładzie się w kolejności montażu, blacha osobno, żeby nie pogiąć powłoki. Drugi etap to skręcanie tylnej ściany z progiem (30 minut), trzeci to ściany boczne z zastrzałami (60 minut). Czwarty etap, ściana przednia z ramą bramy, wymaga już trzeciej osoby (50 minut).
Piąty etap to montaż dachu, najtrudniejszy logistycznie - wymaga dwóch osób na drabinie, trzecia podaje krokwie i łączy je z kalenicą (90 minut). Szósty etap to nałożenie blachy trapezowej na dach z wkrętami farmerskimi co 30 cm w szwach (60 minut). Siódmy, końcowy, to montaż bram, uszczelek i listew kątowych (80 minut). Razem z przerwami technologicznymi daje to 7-9 godzin w terenie.
Potrzebne narzędzia bez kupowania sprzętu specjalistycznego:
- klucz nasadkowy 13 mm z grzechotką
- klucz płasko-oczkowy 10 i 13 mm
- wiertarko-wkrętarka z bitami PH3 i TX25
- poziomica 1,2 m
- miara zwijana 5 m
- sznurek murarski do wyznaczenia przekątnych
- pilot do wkrętów farmerskich
- drabina aluminiowa 3,2 m
DIY kontra ekipa wygląda finansowo tak: samodzielny montaż oszczędza 1700 zł, ale anuluje gwarancję na powłokę lakierniczą u większości dostawców. Ekipa z kwalifikacjami (potwierdzonymi realizacjami, nie ogłoszeniem) daje gwarancję 5 lat na konstrukcję i 3 lata na powłokę. Przy budżecie 14 000 zł różnica 12% za spokój ducha ma sens, przy budżecie 8000 zł lepiej zrezygnować z dopłaty za napęd i samemu przykręcić śruby.
Trzy błędy montażowe, które skracają żywotność konstrukcji do 3 lat: brak kotew wklejanych w podłoże, montaż blachy bezpośrednio na stali bez podkładek EPDM, oraz skręcanie elementów "na wyczucie" bez klucza dynamometrycznego. Każda z tych pomyłek oznacza korozję w punktach styku, a stamtąd rdza przenosi się na całą ramę w ciągu dwóch sezonów.
Konstrukcja, bramy i izolacja garażu 3x11 - co wytrzyma polską zimę
Żywotność garażu blaszanego w polskim klimacie wynosi 12-25 lat, ale tylko wtedy, gdy blacha, profil i mocowanie zostały dobrane do konkretnej strefy wiatrowej i obciążenia śniegiem. Według PN-EN 1991-1-3 i polskiej tablicy obciążeń, na 60% powierzchni kraju nośność dachu garażu musi wynosić minimum 150 kg/m², co odpowiada 70 cm świeżego śniegu o gęstości 200 kg/m³.
Porównanie grubości blachy wpływa na trwałość bardziej niż reklama chce przyznać:
| Grubość blachy | Masa 1 m² | Odporność na gradobicie | Odporność na odkształcenia | Przewidywana żywotność | Cena za m² |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,4 mm | 3,4 kg | niska (grad fi 2 cm przebija) | niska | 8-12 lat | od 145 zł |
| 0,5 mm | 4,2 kg | średnia (grad fi 3 cm znosi) | średnia | 15-20 lat | od 195 zł |
| 0,7 mm | 5,9 kg | wysoka (grad fi 5 cm znosi) | wysoka | 22-30 lat | od 265 zł |
Profile konstrukcyjne robi się z rur zamkniętych ze stali S235 ocynkowanej ogniowo. W wariancie Basic to 30x30x1,0 mm, w Standard 40x40x1,2 mm, w Premium 60x40x1,5 mm. Przekrój 30x30 stosuje się tylko w garażach krótszych niż 6 metrów - przy 11 metrach długości profile zaczynają pracować sprężyście i pojawia się efekt "pływania" ścian bocznych.
Dobór bram determinuje codzienny komfort, a przy 11 metrach długości garażu 3x11 warto rozważyć zestawienie różnych typów dla każdego stanowiska:
| Typ bramy | Szerokość światła | Napęd | Montaż | Cena za sztukę | |
|---|---|---|---|---|---|
| Uchylna | do 3 m | wysokie (brak uszczelki obwodowej) | opcjonalnie | 2 godziny | 950-1 600 zł |
| Segmentowa | do 3,2 m | niskie (4 uszczelki) | tak, 24 V | 4-5 godzin | 2 400-3 800 zł |
| Roletowa | do 3,5 m | średnie (2 uszczelki) | tak, 24 V | 3-4 godziny | 3 100-4 600 zł |
Bramy segmentowe łączą najlepszą szczelność (współczynnik przenikania ciepła panelu 1,4 W/m²K) z możliwością późniejszego dołożenia napędu. Uchylne są najtańsze, ale przy częstym otwieraniu skrzydło wychodzi z prowadnic po 8-10 latach. Roletowe montuje się tam, gdzie sufit musi zostać wolny (np. na antresoli).
Izolacja garażu 3x11 sensowna przy użytkowaniu przez cały rok, w przeciwnym razie blaszak pełni rolę magazynu i nie wymaga ocieplenia. Trzy technologie, które porównuję dla klientów:
| Materiał | Lambda λ | Grubość dla ściany | Koszt materiału | Odporność na wilgoć | Zastosowanie |
|---|---|---|---|---|---|
| Wełna mineralna | 0,038 W/mK | 10 cm | 65 zł/m² | wymaga paroizolacji | garaż ogrzewany |
| Styropian EPS 100 | 0,036 W/mK | 10 cm | 48 zł/m² | zerowa nasiąkliwość | garaż nieogrzewany |
| Pianka PUR natryskowa | 0,028 W/mK | 7 cm | 95 zł/m² | bezszczelinowa | garaż z warsztatem |
Wełna mineralna ma najlepszą akustykę i akumulację ciepła, ale w blaszaku bez paroizolacji po dwóch latach robi się mokra i traci właściwości. Styropian EPS 100 jest bezpieczny i tani, ale kruchy. Pianka PUR okazała się najlepsza w testach przy dużych powierzchniach, bo eliminuje mostki termiczne w łączeniach profili ze ścianami.
Opcje dodatkowe, które realnie podnoszą wartość użytkową, a nie tylko cenę:
- okno PCV 60x60 cm w ścianie tylnej - 320-480 zł
- rynna PCV na ścianie tylnej odprowadzająca wodę - 280 zł
- drzwi wejściowe z zamkiem 3-punktowym - 750 zł
- antresola stalowa nad sufitem (nośność 80 kg/m²) - 2400-3600 zł
- wentylator ścienny fi 150 mm z kratką - 180 zł
- oświetlenie LED 36W z czujnikiem ruchu - 240 zł
Przy odpowiednim doborze grubości blachy i profilu, garaż 3x11 w wariancie Standard wytrzymuje polskie warunki co najmniej 18 lat bez poważniejszych napraw. Po tym okresie wymienia się zazwyczaj blachę dachową i uszczelki bram - operacja kosztuje wtedy około 2400 zł, ale pozwala przedłużyć żywotność konstrukcji o kolejne 10-12 lat.
Wymiary i aranżacja przestrzeni 3x11
Wymiary zewnętrzne 3x11 metrów przekładają się na wymiary wewnętrzne 2,8x10,8 m przy blasze 0,5 mm na profilach 40x40 mm. Wysokość wjazdu zależy od wybranego dachu: przy dachu jednospadowym 8° to 2,0 m z przodu i 1,6 m z tyłu, przy dachu dwuspadowym 15° to 2,1 m w najwyższym punkcie, a przy symetrycznym 22° nawet 2,4 m. Wysokość wjazdu decyduje o tym, czy do środka wjedzie van dostawczy z bagażnikiem na dachu.
Co realnie mieści się w garażu 3x11? Dwa auta osobowe segmentu C (np. kompaktowe kombi) zaparkują tu z 60 cm luzu między nimi i 50 cm z tyłu na przejście. Konfiguracja jedno auto + bus jest możliwa, ale wymaga stanowisk o długości minimum 4,5 m. Laweta z lawetą (platforma 4,2 m) wymaga odsunięcia drugiego stanowiska o 70 cm od ściany. Dwa motocykle + samochód to rozwiązanie dla rodziny, która nie używa wszystkich pojazdów jednocześnie.
Porównanie z mniejszymi wariantami ułatwia decyzję:
| Wariant | Zastosowanie | Liczba aut | Cena bazowa | Zalety | Ograniczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| 3x6 m | jedno auto + motor | 1 + motocykl | 4 200 zł | najtańszy, mieści się na małej działce | brak warsztatu |
| 3x8 m | dwa małe auta | 2 | 5 800 zł | kompromis ceny i funkcjonalności | ciasno przy vanie |
| 3x11 m | dwa auta + strefa warsztatowa | 2 + sprzęt | 8 500 zł | najlepszy stosunek ceny do pojemności | wymaga 11 m prostej ściany |
Optymalny rozstaw aut w 3x11 to 1,5 m na każde stanowisko, ale realnie działają trzy schematy: 1+1 (dwa auta symetrycznie, 80 cm przejścia), 2+1 (jedno auto + bus, 1,2 m przejścia), 1+zespół (auto + motocykl + rowery). Wystarczy odmierzyć 1,3 m od ściany na każde auto, żeby drzwi się otwierały bez rycia w blasze.
Strefy funkcjonalne ustawia się zwykle w kolejności: strefa parkowania (8 m), strefa warsztatowa (2 m), strefa składu (1 m). Strefa warsztatowa wymaga ławki, szafki na narzędzia i tablicy z prądem - koszt w wariancie ekonomicznym to 1200 zł, w solidnym 3500 zł. Strefa składu przyjmuje opony sezonowe na półce wysokości 80 cm, kosiarkę, rowery na wieszakach.
Według polskiego prawa budowlanego (art. 29 ust. 1 pkt 2), garaż blaszany do 35 m² powierzchni zabudowy nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jeśli jest wolnostojący i nie więcej niż jeden na każde 500 m² działki. Wymaga jednak zachowania odległości 4 m od granicy działki (odległość usytuowania budynku zgodnie z § 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki). Garaż blaszany 3x11 ma dokładnie 33 m² powierzchni - mieści się w limicie.
Brama segmentowa, uchylna czy roletowa - co wybrać i kiedy odpuścić
Bramy uchylne działają na zasadzie jednego skrzydła z przeciwwagą sprężynową. Przy świetle otworu powyżej 2,8 m zaczynają się gibać i wymagają wzmocnienia. Zajmują 1,2 m sufitu po otwarciu, ale nie blokują przejazdu - wadą jest brak uszczelki na całym obwodzie, więc wiatr wciska śnieg i deszcz po otwarciu.
Bramy segmentowe składają się z paneli o wysokości 50 cm, połączonych zawiasami. Przesuwają się po prowadnicach pod strop, więc potrzebują 30-40 cm wolnej wysokości. Dają najlepszą szczelność, bo mają uszczelki na każdym panelu i progu. Cena rośnie tu o 60-80% względem uchylnej, ale różnica zwraca się przez 15 lat bezobsługowej pracy.
Bramy roletowe zwijają się w aluminiowy profil nad otworem. Zajmują najmniej miejsca nad otworem (zaledwie 30 cm), ale prowadnice zabierają 12 cm z każdej strony - w garażu 3,11 m między ścianami zostaje realnie 2,87 m światła. Przy częstym otwieraniu rolety grzeją się i wymagają silnika z zabezpieczeniem termicznym, co podnosi cenę o 600-900 zł.
Tabela porównawcza montażu bram w garażu 3x11 (ceny orientacyjne dla światła 2,5x2,0 m):
| Typ bramy | Masa skrzydła | Miejsce na sufit | Uszczelnienie | Cena z montażem | Trwałość | Kiedy NIE stosować |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uchylna | 60-90 kg | 1,2 m | 1 uszczelka | 1 250-1 800 zł | 12-18 lat | przy świetle powyżej 2,8 m |
| Segmentowa | 110-160 kg | 40 cm | 4 uszczelki | 2 800-4 200 zł | 20-25 lat | garaż bez sufitu |
| Roletowa | 40-70 kg | 30 cm | 2 uszczelki | 3 400-4 900 zł | 15-20 lat | garaż narażony na grad |
Kiedy NIE stosować danego rozwiązania: uchylnej - przy świetle otworu powyżej 2,8 m (skrzydło gnie się), segmentowej - w garażach bez sztywnego sufitu (antresola zajmuje przestrzeń prowadnic), roletowej - na stanowiskach narażonych na silny grad (grad o średnicy 5 cm rdzewieje aluminiowy profil).
Izolacja garażu blaszanego - kiedy warto, a kiedy strata pieniędzy
Izolacja garażu blaszanego 3x11 ma sens tylko w trzech scenariuszach: temperatura wewnątrz ma utrzymywać się powyżej 5°C, garaż pełni rolę warsztatu, albo przechowuje się w nim urządzenia wrażliwe na kondensację. W pozostałych przypadkach ocieplenie to 1600-3800 zł, które nigdy się nie zwróci, bo blaszak bez izolacji i tak się wychładza w ciągu 12 godzin.
Wełna mineralna działa świetnie w połączeniu z folią paroizolacyjną 0,2 mm od wewnątrz. Bez paroizolacji wilgoć wnika między włókna i skutecznie obniża lambda o 30-40% po dwóch latach. Montaż na 3x11 to 14 godzin roboczych i 65 zł/m² za materiał plus 25 zł/m² za robociznę.
Styropian EPS 100 ma zerową nasiąkliwość i nie wymaga paroizolacji. Przy grubości 10 cm osiąga opór cieplny R = 2,77 m²K/W, co dla garażu nieogrzewanego wystarcza. Montaż jest prostszy - przykleja się go pianką montażową do profili wewnętrznych i dodatkowo dybluje. Koszt 48 zł/m².
Pianka PUR natryskowa daje łączenie bezszczelne, eliminuje mostki termiczne w 95% (polimeryzacja wypełnia szczeliny między profilami). Lambda 0,028 W/mK oznacza, że 7 cm pianki zastępuje 10 cm wełny. Koszt wysoki (95 zł/m²) rekompensuje się brakiem paroizolacji i szybszym montażem - 8 godzin na cały garaż.
Źródła i normy wykorzystane w artykule: PN-EN 1991-1-3 (obciążenia śniegiem), PN-EN 1991-1-4 (obciążenia wiatrem), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zm.), Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414), oraz dane producentów blach trapezowych (ceny materiałów w przeliczeniu na m² w II kwartale 2025).
Zanim złożysz zamówienie, poproś o szczegółowy rysunek techniczny ze wszystkimi wymiarami profili i grubością ścianek, sprawdź ocynk ogniowy profili (norma ISO 1461 wymaga warstwy minimum 55 mikronów), i umów się na oględziny konstrukcji wystawionej na placu - elementy cienkie i rdzawe widać gołym okiem. To trzy rzeczy, które oddzielają profesjonalną realizację od garażu, który zacznie pękać po trzeciej zimie.